top of page

Warunki rozwoju dziecka małego


Tekst: Bożena Jakubowska - Wilczyńska


W Polsce brakuje świadomości, że edukacja wczesnodziecięca (dotycząca dzieci od urodzenia do pójścia do szkoły) odgrywa zasadniczą rolę w rozwoju dziecka. Powszechnie przyjmuje się, że małym dzieciom, a szczególnie tym do 3 roku życia, wystarczy zapewnić opiekę a nie warunki rozwoju. Brak jest placówek, gdzie dziecko małe radośnie, twórczo i aktywnie spędza czas. W przepełnionych żłobkach dzieci mało bawią się na świeżym powietrzu wspólnie z innymi dziećmi i dorosłymi. Należy docenić kontakt zmysłów - poprzez zapach, fakturę, dźwięki z przyrody, zabawy z roślinami, kamieniami, ziemią, piaskiem itp. Nie należy ograniczać tego kontaktu do spaceru chodnikiem tylko przy "gąsienicy".

W obecnych czasach należałoby organizować alternatywne formy opieki i edukacji małych dzieci, które pozwolą im na rozwijanie różnych umiejętności.

Instytucja Dziennego Opiekuna jest formą opieki dla małej liczby dzieci. Tworząc taką placówkę mieliśmy na względzie edukację i możliwość rozwoju każdego dziecka objętego opieką, szanowanie jego wyjątkowości i indywidualności. Naszym zdaniem szczególnie ważne jest tworzenie takich form dla dzieci najmłodszych.

97 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page