top of page
  • B. Jakubowska-Wilczyńska

Strefa Złościucha i Lew Drapuś, czyli nasze sposoby na złość.

Po raz drugi podjęliśmy działania w ramach Międzynarodowej Kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży.Dzieci i rodzice biorący udział w zajęciach Klubu Malucha "Widzimisię" w dniu 2-19 listopada otrzymali symbole kampanii, tj, pomarańczową wstążkę i pomarańczowy balonik, aby uwrażliwić się na problem krzywdzenia i przemocy wobec dzieci.
Jak radzimy sobie z zachowaniami agresywnymi w naszej placówce?


Przede wszystkim nie ignorujemy agresywnych zachowań. Wszyscy dorośli po pierwsze powinni przyjrzeć się sobie, jak kontrolują swoje emocje. W klubie malucha podczas zabaw uczymy dzieci nazw uczuć. Tłumaczymy, dlaczego coś wolno robić, a innych rzeczy nie.
„Zabawa jest dla dziecka zajęciem o podstawowym znaczeniu, dzięki niej opanowuje umiejętności niezbędne do życia oraz odkrywa wzorce zachowań panujące w świecie, w którym się urodziło. Jednocześnie dzięki zabawie rozwiązuje własne problemy emocjonalne i zdobywa umiejętności panowania nad uczuciami.”


W klubie malucha jest zgoda na wszystkie uczucia, też na gniew, ale nie na bicie. W naszej przestrzeni są takie miejsca, gdzie bezpiecznie pozwalamy wyrazić złość. Stworzyliśmy „Strefę Złościucha”, gdzie mamy stopy do tupania, poza tym jest gruszka do wyciszenia, poduszki, czasem papiery do rwania, rysowania, robienia kulek, balony, folia bąbelkowa itp. Organizujemy mnóstwo zabaw, które zbliżają dzieci, uczą samokontroli, zwiększają poczucie bezpieczeństwa, np. wspólne malowanie, wałkowanie, ugniatanie, zabawy muzyczne, logopedyczne, bajki terapeutyczne takie jak „Lew Drapuś”.

309 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page